Międzynarodowe Projekty Badawcze
Realizowane przez pracowników Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Stereotypowe i w jakiś sposób niejasne postrzeganie UE oraz europejskich wartości i zasad powoduje szczególny dyskomfort i brak równowagi w ogólnym aspekcie europejskim. Co więcej, niemożność ogólnie neutralnego i wzajemnie satysfakcjonującego rozumienia historii i polityk UE nadal dzieli Europę. Jednakże możliwość kreowania bardziej pozytywnego wizerunku poprzez intensywną komunikację, głównie między młodymi ludźmi, jest podejściem, które nie jest jeszcze wykorzystywane. Studia wyższe są ostatnim etapem procesu edukacyjnego i przygotowują studentów do zawodu rozwój. Jednakże studenci nauk społecznych i humanistycznych często stają przed wyzwaniem dekonstrukcji stereotypów lub, od czasu do czasu, konstruowania nowego podejścia do zrozumienia świata. W zmieniającej się Europie jednym z największych problemów wciąż pozostaje stereotypowa akceptacja „Obcego”, nieznanego w szerszym znaczeniu. Brzmi to tym bardziej zasadnie, jeśli chodzi o zrozumienie i postawy kierowane do niektórych regionów kontynentu europejskiego. Chociaż istnieje wielka tradycja badania tego problemu, Europa nadal musi uczyć się siebie. Niektóre z tych kwestii zostały dość dobrze uwidocznione podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r., jeszcze bardziej podczas kryzysu CoVid-19 w latach 2020-2021 i niepokojąco uwidoczniły się w obecnej sytuacji związanej z konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Główną motywację partnerów do EUROPIA można podsumować w kolejnych punktach:
1) Realizacja celów umiędzynarodowienia wszystkich uczelni – celów określonych w kilku dokumentach krajowych i strategiach uczelni. Projekt ten postrzegany jest jako świetna szansa na wzmocnienie już nawiązanych kooperacji i nawiązanie współpracy z nowymi uczelniami partnerskimi z Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej.
2) Zaoferowanie studentom i środowisku akademickiemu najlepszych możliwych możliwości uczestniczenia w wysokiej jakości programach edukacyjnych prowadzonych w środowisku międzynarodowym, opartych na wspólnych europejskich wartościach, zasadach i ambicjach wraz z doświadczonymi i kompetentnymi partnerami.
3) Wszyscy partnerzy mocno wierzą, że ich środowisko uniwersyteckie może odnieść ogromne korzyści z projektu EUROPIA, nie tylko projektując i uczestnicząc w prowadzeniu letnich szkół, ale także dzięki możliwości włączenia podejścia i zasobów EUROPIA do swoich regularnych zajęć uniwersyteckich w zakresie nauczania.
4) Projekt poszerzy perspektywy ich środowisk akademickich i zmotywuje partnerów do rozważenia kwestii wspólnych europejskich wartości, zasad i świadomości podczas projektowania i prowadzenia kursów uniwersyteckich w ich dziedzinach zawodowych.
5) Wzmocnienie rozpoznawalności instytucji partnerskich jako promujących współpracę międzynarodową, zapewniająca możliwości swoim studentom i pracownikom oraz opracowująca i wdrażająca wysokiej jakości treści pozalekcyjne.
Głównym celem IntegratEU jest opracowanie innowacyjnego, wielowymiarowego, przekrojowego i interaktywnego podejścia do wzmacniania kompetencji środowiska uniwersyteckiego do prowadzenia poprzez ekologiczną szkołę letnią procesu edukacyjnego dotyczącego włączenia społecznego i integracji osób z grup szczególnie wrażliwych, migrantów i uchodźców (głównie ukraińskich uchodźców) w społeczeństwie UE oraz wspieranie ich w lepszym zrozumieniu i przystosowaniu się do obecnego kontekstu europejskiego oraz zrozumieniu, poszanowaniu i docenieniu wspólnych wartości europejskich.
Zawartość przełącznika